3.6. 10.
2019

Program

Ve čtvrtek 3. 10. 2019 zahájíme festival na opening party a od pátku do neděle se můžete těšit na 16 přednášek, 20 workshopů, dvě večerní fashion show a DJ sety. A když zrovna nebudete nasávat inspiraci na přednáškách českých i zahraničních designérů, můžete si projít výstavu studentských prací nebo vykoupit náš designshop. Program zveřejníme brzy!

Otevřeno:

Tkaní z papíru
Lio de Bruin


Neděle 6. 10.
10.00–12.30
WORKSHOP
650 Kč
VÍCE

Workshop pro děti, na kterém se naučí základní techniky tkaní z papírových proužků.


Pohrají si vzory, barvami a naučí se z něj vytvářet krásné plochy. Udělají z nich malá umělecká díla, nebo je použijí ja materiál pro výrobu vlastní vázy? Girlandy? Nebo máte snad už teď nějaký jiný nápad?

 
Focení na analog
Polagraph


Pátek 4. 10.
10.00–13.00
WORKSHOP
1100 Kč
VÍCE

Chcete se naučit fotit na film? Klasická nebo-li analogová fotografie zažívá comeback, ale focení na kinofilm není zdaleka tak snadné, jak se může zdát. Ponořte se s námi do tajů klasické „chemické“ fotografie. Vysvětlíme vám princip, ukážeme všechny možné typy fotoaparátů i filmů a rozdíly mezi nimi, abychom se hned na to společně vrhli na samotné focení a ukázali si spoustu tipů a triků, jak s kinofilmem pracovat a fotit, ale také základy jako nastavení expozice.

Workshop povede zkušená fotografka Kristina Odermatt, mimo jiné autorka projektu Film Is Not Dead a dlouholetá fotografka Polagraphu. Naučíme vás pracovat s analogovou zrcadlovkou, ale přinést si můžete i vlastní fotoaparát.

 

Polagraph je malá fotografická galerie a obchod, kde si můžete vyzkoušet polaroidové foťáky, půjčit si je, nebo si je rovnou koupit, pořádáme zde výstavy, workshopy a besedy o fotografii.

Polaroid není jen fotoaparát, je to spíše životní styl. Je to instantní svět, instantní život. A my ho chceme žít naplno! Snažíme se šířit tuhle úžasnou technologii dál, vzájemně se
obohacovat o povedené úlovky a předávat si rady a tipy.

Ruční šití sešitu
Paperlovers


Pátek 4. 10.
13.30–16.30
WORKSHOP
450 Kč
VÍCE

Na Paperlovers workshopu vás naučíme techniku ručního šití sešitu. Sešit bude z recyklovaného papíru, obálek a bavlnek na sešití budete mít hned několik, takže si určitě vyberete svou ideální kombinaci! Také se postaráme, aby byl sešit jedinečný i místem, kde našimi společnými silami vznikne. To si ale nechápe jako překvapení. Těšíme se, že si odnesete krásný sešit, zážitek a novou dovednost.

 

Jsme dvě, Veronika a Linda. Spojila nás touha vytvořit něco jedinečného a krásného. Díky našim odlišnostem jsme si navzájem kritikou i oporou, a nebojíme se tak experimentovat a hledat nové cesty využití papíru. Klademe důraz na klasické vazby a řemeslné zpracování, protože pro nás není papír jen materiál, pro nás je papír příběh.

Proces tvorby loga a malého brandingu
Justmighty


Pátek 4. 10.
13.30–17.30
WORKSHOP
700 Kč
VÍCE

Projděte si s námi, jak postupovat při tvorbě brandingového projektu, zejména pak samotného loga. Na reálném příkladu vám ukážeme, jak získat od klienta všechny potřebné informace o jeho projektu a jak si s těmito informacemi poradit. Provedeme vás jednotlivými fázemi samotného procesu tvorby značek od vstupních konzultací přes tvorbu moodboardů, konceptů, prvních verzí až po samotnou finalizaci a odevzdání dat. Dáme Vám také doporučení na kvalitní zdroje a software.

Během workshopu si společně s námi vytvoříte malý brandingový projekt pro fiktivního klienta. Co nestihnete na samotném workshopu s námi pak můžete s naší konzultací dokončit ve volném čase. Workshop doporučujeme pro lidi se zájmem o tvorbu vizuálních identit a základní znalostní práce s grafickými programy. Workshopem vás provedou majitel agentury Justmighty Tomáš Pohl a creative director Miroslav Budiš.

 

 

Justmighty je strategická, designová a marketingová agentura. Tvoříme značky a kreativní kampaně. Jsme jednou z největších brněnských agentur a máme za sebou realizace pro značky jako je Škoda Auto, Kiwi, Eset, Bylinky, netbox a mnoho dalších.

Společně vytváříme značky a marketingové strategie, která fungují a mají smysl. Neděláme jeden projekt za druhým a každému věnujeme maximum času a úsilí. Více nás můžete poznat na www.justmighty.cz.

Vlastní potisk
Brno tiskne


Pátek 4. 10.
13.30–16.30
WORKSHOP
700 Kč
VÍCE

Přijďte si s námi vyzkoušet potisk látky následující technikou: 

1. Technika tisku z výšky: tisk z výšky je obdobný principu razítka. Na tento tisk není třeba tiskařského lisu, jen vlastní síly.

2. Materiálové tiskové matrice a frotáž: princip spočívá v přiložení látky na reliéf. Rovnoměrným přejížděním válečku s barvou po celé ploše zakrytého reliéfu je vytvořen jeho otisk.  

3. Sítotisk pomocí papírových šablon: na látku budeme tisknout pomocí síta. Z tenkého papíru vytvoříme šablony, kterými části síta vymaskujeme.   

Co si odnesete? Potisklý kus oblečení nebo látky, vlastnoručně vyrobená razítka. 

Jsme tři: Klára, Lucie, Beáta a stojíme za nově vznikajícím projektem Brno tiskne.

Brno tiskne je otevřená sítotisková dílna. Přes léto jsme vyladily detaily a nyní spouštíme první kurzy sítotisku! Přihlaste se na jeden z našich víkendových workshopů, a nebo se přijďte podívat přímo za námi v otevřených hodinách pro veřejnost. Beáta stojí za dílnou Brno šije, která je už pátým rokem přístupná volně i v rámci kurzů. Teď nabízíme nadšencům do šití možnost potisknout si látky vlastními motivy. Klára a Lucie pracují jako grafické designérky a myslí si, že je potřeba vrátit oboru rukodělný přesah. Najdete nás v Brně, na Pekařské 76, ve dvoře, pod křídly sociálního reactoru Distillery.

Jak na design od nápadu až k produktu či službě
Lighting Beetle*


Pátek 4. 10.
10.00–13.00
WORKSHOP
650 Kč
VÍCE

Všichni chtějí inovace a každý hledá způsob, jak je vytvářet. Poznejte a naučte se nástoje a metody, které dají vašemu designu nový rozměr. Ať už jde o fyzický produkt, mobilní appku nebo design služby. Je to o správném mindsetu, nástrojích, metodách a taky prostředí, které podporuje svobodu experimentovat.

Na workshopu si vyzkoušíte Lean Service Creation (LSC) – systematický přístup k návrhu služeb a produktů. LSC stojí na základech metody Lean, design thinking a agilním přístupu. S využitím sady posterů (LSC canvasů) se naučíte vydefinovat svůj businessový cíl, zákazníka či experimenty na ověření svých hypotéz.

A na závěr si ukážeme, jak toto uvažování přenést do každodenního života s vaším týmem nebo klientem. Workshop bude postavený na zkušenostech z digitálního i offline prostředí – od mobilních aplikací pro mileniály po udržitelnou značku oblečení, inovativní bankomaty až po multižánrovou konferenci nebo benefity ve zdravotní pojišťovně.

Domů si odnesete i praktický handout k LSC přístupu.

 

Lighting Beetle * (LB *) je největší UX studio na Slovensku. Pomáhá firmám přiblížit se zákazníkovi. Svůj přístup zakládají  na výzkumu: nedomnívají se, ale testují. Jejich různorodý tým tvoří asi 40 všestranných odborníků, kteří se věnují zákaznickému výzkumu, testování použitelnosti, prototypování, vizuálnímu designu a front-end developmentu. Více na www.lbstudio.sk.

Ruční výšivka
Zašívárna


Sobota 5. 10.
10.00–14.00
WORKSHOP
950 Kč
VÍCE

Vyzkoušejte si kombinaci ruční výšivky a tisku na oblečení!

Ruční výšivkou se v Zašívárně zabýváme již více než 3 roky a poslední dobou s ní čím dál častěji  experimentujeme. Naší oblíbenou kombinací je výšivka s ručním tiskem na oblečení (nebo jakýkoliv jiný textil).

Přineste si z domu staré oblečení nebo jiný textil, který chcete trochu ozvláštnit a my vám ho pomůžeme oživit velmi netradičním způsobem.

Naučíme vás potřebné vyšívací techniky a podělíme se s vámi o všechny tipy a triky, jak na pěknou ruční výšivku. Každý účastník dostane na workshopu svou upcyclingovou vyšívací sadu, kterou si po skončení bude moct odnést s sebou. 

Workshop je vhodný pro úplné začátečníky i pro ty, kdo už vyšívat umí a chtěli by zkusit zase něco jiného – vše vás na místě naučíme.

Vyšívat můžete na libovolný donesený textil, nebo si na místě koupit lněné povlaky na polštáře či bavlněná trička, které ušily naše vyšívací babičky.

 

V Zašívárně se zabýváme ruční výšivkou a vyšíváním – navrhujeme moderní vzory, které si člověk může s našimi vyšívacími sadami sám vyšít. Anebo může přijít na jeden z workshopů, které pořádáme. 

Pokud člověk nechce vyšívat, ale chce nějaký náš vyšívaný výrobek (nebo jakoukoliv výšivku dle vlastního návrhu), vyrobí ho pro něj naše spolupracovnice z řad starobních a invalidních důchodkyň – vyšívací babičky.

Udržitelný doplněk z kůže
Mani leather


Sobota 5. 10.
10.00–13.30
WORKSHOP
1100 Kč
VÍCE

Na Brno design days budete mít příležitost vyrobit si vlastní koženou peněženku. 

Na úvod workshopu si představíme různé kůže a materiály a prolétneme aktuální témata spojená se zpracováním kůže a bude samozřejmě i prostor pro vaše otázky. Následně si ukážeme nástroje a techniky, jak s kůží pracovat. Vyberete si materiál a krok za krokem si společně vyrobíme vlastní peněženku. Nakonec doladíme detaily a výrobek nakrémujeme. Podělím se s vámi i o tipy, jak můžete o svůj nový doplněk pečovat, aby vám sloužil dlouho a vypadal stále jako nový.

Workshop bude probíhat v angličtině.

 

Jsem designérka kožených doplňků z Estonska a od roku 2015 žiji v Brně. Tento materiál jsem studovala zhruba 10 let a stal se mojí vášní. V roce 2017 jsem založil svou značku MANi Leather Studio a její koncept jsem založila na využívání odřezků kožedělných továren a zbytků produkovaných módním průmyslem, ale také na experimentování s alternativními materiály jako je například rostlinná kůže. Záměrem je vytvořit doplňky, které vám budou dobře a dlouho sloužit. A to díky výběru materiálů a technologií, který nám umožní je případně znovu rozebrat a vrátit do oběhu cirkulární ekonomiky s minimem odpadu. K vytvoření symbiózy jsou zapotřebí alespoň dva – já, která tvořím, a vy, kterým to není jedno.

Autorský špěrk
by.Ann


Sobota 5. 10.
13.30–16.30
WORKSHOP
1800 Kč
VÍCE

Přeneste své nápady pomocí základních technik do jedinečného autorského šperku!

 

Tento workshop je pro všechny, kteří mají chuť tvořit, nebojí se experimentovat a rádi by nakoukli pod pokličku zlatnického řemesla. Naučíte se základní zlatnické techniky,

jako je řezání lupínkovou pilkou, ohýbání, pájení a různé povrchové úpravy kovů. Na konci workshopu si odnesete stříbrný prstýnek vyrobený dle vlastního návrhu.

A pokud vás to tak chytne, že budete chtít i sami pokračovat, můžete si na workshopu zakoupit i materiál na výrobu dalšího šperku.

 

Ako dokonalá jednoduchosť je, ako krásné a elegantné veci môžu byť, keď nie sme zapadnutý v detailoch?

Volám sa Anna Kubicová, som študentkou odboru zlatník, klenotník a zároveň tvorím šperky pod značkou by Ann. Mám rada design, ktorý dokáže osloviť svojimi tvarmi, farbami a dokonalým spracovaním. Mojim želaním je vytvárať šperky, ktoré sa budú dať nosiť každý deň a podtrhnú osobnosť každej ženy, pretože verím, že každá z nás je výnimočná.

3D tisk
Helena Flodrová a Ondřej Žilka


Sobota 5. 10.
09.30–13.30
WORKSHOP
850 Kč
VÍCE

Na workshopu Vás seznámíme s 3D tiskem v teoretické i praktické rovině. Začátek bude věnován úvodu do 3D tisku - princip tisku, jak a v čem navrhnout 3D model, nejčastěji používané materiály, ovládání tiskárny a na co si obecně dát při tisku pozor. Pracovat budeme na podomácku postavené tiskárně, kterou jsme si skládali sami. Seznámíme Vás s procesem sestavení tiskárny na koleni, který má své výhody i úskalí. V praxi si vyzkoušíte navrhnout pečetidlo s vlastními iniciálami, které si následně nachystáte na tisk, vytisknete a sestavíte. Workshop je určený jak pro lidi 3D tiskem netknuté, tak pro nelaiky.

Není nutné umět modelovat v 3D programu (zvládneme to společně).

Pokud však máte s modelováním základní zkušenosti, pomůže nám, když si vezmete vlastní počítač s sebou.

 

Workshopem vás provedou Helena Flodrová a Ondra Žilka. Helena se živí jako architekt a 3D tisku se věnuje od roku 2015, kdy se ze zvědavosti rozhodla se s svým tátou realizovat stavbu tiskárnu od nuly. Tiskáren si od té doby postavili několik a používají je převážně k soukromým účelům. Je zakladatelkou projektu 21g (www.21.g.cz) – série šperkovnic, pokladniček a schránek s libovolným obsahem vytištěných jak jinak než na tiskárnách podomácku vyrobených.

Ondra je povoláním projektant a k 3D tisku se dopracoval přes zálibu v počítačově řízených systémech a strojích sloužících k obrábění materiálů. Spolu se pak snaží posunout využití 3D tisku z oblasti prezentačních výtisků do sféry každodenní praktické využitelnosti.

Alchymie proměny chabě designovaných produktů v magické elixíry
Jessica Serran


Sobota 5. 10.
10.00–13.00
WORKSHOP
1600 Kč
VÍCE

Alchymisté věřili, že mohou proměnit neušlechtilé kovy na zlato. Alchymie byla pokusem proměnit obyčejnou substanci na něco hodnotnějšího. A stejně tak účastníci tohoto workshopu přistoupí ke spotřebnímu zboží nebo jeho obalu, který už je nadbytečný nebo nepotřebný. Přemění je v důmyslný, užitečný a nečekaný předmět – který již není k vyhození, protože získal další život a nový účel.

 

Workshop bude veden v anglickém jazyce.

 

Jessica Serran je umělkyně a koučka. Využívá kresbu a malování k hledání zapomenutých a skrytých částí svého já. Když zrovna sama netvoří, pomáhá ostatním umělcům, aby se chopili svého poslání, tvořili a našli pro sebe tu správnou kariéru. Její schopnost spatřovat v ostatních jejich genialitu v kombinaci s její intuicí a úsudkem, umělcům po celém světě umožňuje (a dává jim k tomu nástroje) vyniknout a stát se umělci, léčiteli a vůdci komunit, kterými mají být.

Množení rostlin
Kvítka v bytě


Neděle 6. 10.
13.30–15.00
WORKSHOP
850 Kč
VÍCE

V této podzimní edici našeho množírenského workshopu probereme péči, množení a sázení několika kvítek, které můžeme mít doma nebo nadcházející jaro na zahradě. Mysleli jste si, že se tato zábava týká jenom jarního období? Naopak, i na podzim se můžeme zabavit pěstováním. Budeme improvizovat se semeny a cibulemi, které necháme klíčit za tepla i chladna. Naučíte se zaklady sázení a množení, které se vám jistě budou hodit i jindy.

Při workshopu pracujeme s klíčícími miskami z našeho KERA ateliéru, které jsou výplodem našich vlastních potřeb při klíčení a jsou pro nás potřebnou pomůckou pro pěstování.

Zájemci si je pak budou moct na místě zakoupit.

Vše potřebné pro vás nachystáme. 

Kvítka v bytě a KERA jsou dvě značky, které spojuje práce s hlínou – buď při pěstování rostlin, nebo při výrobě keramických předmětů. Za značkami stojí dvě sestřenice, Veronika a Nikol, jejichž portfolio se vzájemně prolíná. Tato džungle nabízí klidné místo pro pečlivý výběr pokojových rostlin, ale i prostor, kde můžete popřemýšlet nad keramickými doplňky do svého bytu, restaurace nebo kavárny. Díky technické vybavenosti jsou samostatnou keramickou dílnou. Detaily své práce si ale nenechávají jen pro sebe, protože pořádají pěstitelské i keramické workshopy a osvětu úspěšného pěstování pokojových rostlin šíří i pomocí knihy Kvítka v bytě, která se u mnohých knihkupců stala bestsellerem.

Od tradici k návrhu designu
Variedo


Neděle 6. 10.
13.30–16.30
WORKSHOP
550 Kč
VÍCE

Po dobu tohoto workshopu se stanete designéry mladé slovenské značky Variedo, která se věnuje nábytku. Provedeme vás zákulisím značky a ukážeme vám, jakou zábavou může být proces tvorby nové kolekce. Tradiční český a slovenský vzor přeměníme do současné podoby a aplikujeme jej na navržený nábytek. Vyzkoušíte si tradiční grafickou techniku – linoryt. Ukážeme vám, jak spojit tradiční techniku se současných designem. Domů si navíc odnesete grafiku, jejíž design si sami navrhnete.

 

Workshop povede Dominika Rusnáková, která se věnuje interiérovému designu, umění a kultuře. Ve Variedo zastřešuje kreativní a brandingovou oblast značky. A přidá se i zakladatelka značky Kristína Imrichová, která má mnohaleté zkušenosti v oblasti výroby nábytku.

 

A kdo ví… Třeba právě vy vytvoříte návrh, který zařadíme do naší nové kolekce.

Květináč z toho, co máte doma (upcycling)
Worogo


Neděle 6. 10.
10.00–13.30
WORKSHOP
250 Kč
VÍCE

Chcete se zabavit, něco hezkého si vlastnoručně vyrobit a k tomu využít materiál, který standardně končí u vás v koši? Přihlaste se na náš workshop, prožijte krásné nedělní dopoledne, zkrášlete si svůj domov a udělejte něco pro naši přírodu. Během workshopu si vyrobíte stylové květináče. V nich si odnesete malé květinky, které pro vás pěstujeme. 

U kreativního stolu jsou vítané i děti, ať už s doprovodem nebo od devíti let i bez něj.

 

Hlavní myšlenkou Woroga je zodpovědný přístup, udržitelný rozvoj, propojení moderního člověka 21. století a přírody. Snažíme se přinést do interiérů kvalitní design a poctivé kusy nábytku, které budou přinášet radost jejích majitelům po mnoho let. Naším pilotním projektem je ekologická sofa Nuin, jejíž prototyp si můžete prohlédnout na Brno Design Days. 

 

Hudební workshop pro mladší děti
Nikol Strobach


Neděle 6. 10.
10.00–11.30
WORKSHOP
250 Kč
VÍCE

Co je to zvuk? Jak s ním souvisí vlny a jak stisknutím tlačítka rozezníte žábu nebo banán? Tyto otázky a mnoho dalšího si vysvětlíme a ukážeme na nedělním workshopu.

Nejprve se ale seznámíme se základními pojmy v oblasti syntézy zvuku a hlavně se synťáky – elektronickými hudebními nástroji. Řekneme si, jaké existují druhy, jak se s nimi tvoří zvuky a také si sami ozkoušíte na ně (za)hrát. K dispozici bude mít každý krabičku (MicroGranny) od brněnských Bastl Instrument, kteří ji tu vymysleli i poskládali.

A nakonec si poslechneme hudbu rostlin – ovoce a zeleniny. Povíme si o tom, jak je možné poslouchat živé rostliny i když je v běžném životě neslyšíme. Jak je ovlivňuje, když se jich dotýkáme a jak mezi sebou komunikují.

Vhodné pro začátečníky a začátečnice, není potřeba předešlé hudební vzdělání. 

Workshop je vhodný pro děti ve věku 8-12 let.

Na workshop si prosím přineste vlastní sluchátka, popřípadě nějaké ovoce/zeleninu vcelku, co by vás zajímalo si poslechnout.

 

Nikol Strobach 

Lektorka, aktivistka a hudebnice.

Spolupracuje se spolkem Synth Library Prague a Vašulka Kitchen Brno, spoluzaložila kolektiv hudebnic Pink Noise, uvádí tutoriály Patchení s Nikol, pořádá vzdělávací workshopy, experimentuje s propojováním živých rostlin a syntezátorů. 

Hudební workshop pro starší děti
Nikol Strobach 


Neděle 6. 10.
13.30–15.30
WORKSHOP
300 Kč
VÍCE

Co je to zvuk? Jak s ním souvisí vlny a jak stisknutím tlačítka rozezníte žábu nebo banán? Tyto otázky a mnoho dalšího si vysvětlíme a ukážeme na nedělním workshopu.

Nejprve se ale seznámíme se základními pojmy v oblasti syntézy zvuku a hlavně se synťáky – elektronickými hudebními nástroji. Řekneme si, jaké existují druhy, jak se s nimi tvoří zvuky a také si sami ozkoušíte na ně (za)hrát. K dispozici bude mít každý krabičku (MicroGranny) od brněnských Bastl Instrument, kteří ji tu vymysleli i poskládali.

A nakonec si poslechneme hudbu rostlin – ovoce a zeleniny. Povíme si o tom, jak je možné poslouchat živé rostliny i když je v běžném životě neslyšíme. Jak je ovlivňuje, když se jich dotýkáme a jak mezi sebou komunikují.

 

Vhodné pro začátečníky a začátečnice, není potřeba předešlé hudební vzdělání. 

Workshop je pro děti ve věku 13-17 let.

Na workshop si prosím přineste vlastní sluchátka, popřípadě nějaké ovoce/zeleninu vcelku, co by vás zajímalo si poslechnout.

 

Nikol Strobach 

Lektorka, aktivistka a hudebnice.

Spolupracuje se spolkem Synth Library Prague a Vašulka Kitchen Brno, spoluzaložila kolektiv hudebnic Pink Noise, uvádí tutoriály Patchení s Nikol, pořádá vzdělávací workshopy, experimentuje s propojováním živých rostlin a syntezátorů. 

Hodnotná móda
NaZemi


Neděle 6. 10.
10.00–13.00
WORKSHOP
300 Kč
VÍCE

Výroba a nákup oblečení se dotýká každého z nás. Oblékáme se všichni, ať už si potrpíme na kvalitní designové kousky, nebo nosíme oblečení z druhé ruky, skrz styl oblékání často vyjadřujeme svou osobnost i postoj k životu. Textilní průmysl se pojí s řadou společenských problémů, kterým se na workshopu budeme snažit porozumět. Zároveň budeme hledat k této otázce vlastní postoj a uvědomíme si, že nejsme pouze spotřebitelé, ale lidé s různými hodnotami a názory, a tedy i způsoby, jak se k problémům stavíme, mohou být různé.  

 

Workshopem vás provedou Tereza Volmutová a Kristýna Hrubanová z organizace NaZemi. 

Tereza se věnuje problematice pracovních podmínek a tématu důstojné práce nejen v oděvním průmyslu, Kristýna je metodičkou a lektorkou globálního vzdělávání, věnuje se facilitaci.

NaZemi je nevládní nezisková organizace sídlící v Brně. V NaZemi věříme ve společnost, která přiznává právo na důstojný život všem. Zaměřujeme se na propojenost našeho spotřebního chování s aktuálními globálními problémy a motivujeme jednotlivce, firmy i státy přijmout za tyto problémy odpovědnost.