3.6. 10.
2019

Program

Ve čtvrtek 3. 10. 2019 zahájíme festival na opening party a od pátku do neděle se můžete těšit na 16 přednášek, 20 workshopů, dvě večerní fashion show a DJ sety. A když zrovna nebudete nasávat inspiraci na přednáškách českých i zahraničních designérů, můžete si projít výstavu studentských prací nebo vykoupit náš designshop. Program zveřejníme brzy!

Otevřeno: 9:00-23:00

3D tisk
Helena Flodrová a Ondřej Žilka


Sobota 5. 10.
09.30–13.30
WORKSHOP
850 Kč
VÍCE

Na workshopu Vás seznámíme s 3D tiskem v teoretické i praktické rovině. Začátek bude věnován úvodu do 3D tisku - princip tisku, jak a v čem navrhnout 3D model, nejčastěji používané materiály, ovládání tiskárny a na co si obecně dát při tisku pozor. Pracovat budeme na podomácku postavené tiskárně, kterou jsme si skládali sami. Seznámíme Vás s procesem sestavení tiskárny na koleni, který má své výhody i úskalí. V praxi si vyzkoušíte navrhnout pečetidlo s vlastními iniciálami, které si následně nachystáte na tisk, vytisknete a sestavíte. Workshop je určený jak pro lidi 3D tiskem netknuté, tak pro nelaiky.

Není nutné umět modelovat v 3D programu (zvládneme to společně).

Pokud však máte s modelováním základní zkušenosti, pomůže nám, když si vezmete vlastní počítač s sebou.

 

Workshopem vás provedou Helena Flodrová a Ondra Žilka. Helena se živí jako architekt a 3D tisku se věnuje od roku 2015, kdy se ze zvědavosti rozhodla se s svým tátou realizovat stavbu tiskárnu od nuly. Tiskáren si od té doby postavili několik a používají je převážně k soukromým účelům. Je zakladatelkou projektu 21g (www.21.g.cz) – série šperkovnic, pokladniček a schránek s libovolným obsahem vytištěných jak jinak než na tiskárnách podomácku vyrobených.

Ondra je povoláním projektant a k 3D tisku se dopracoval přes zálibu v počítačově řízených systémech a strojích sloužících k obrábění materiálů. Spolu se pak snaží posunout využití 3D tisku z oblasti prezentačních výtisků do sféry každodenní praktické využitelnosti.

Alchymie proměny chabě designovaných produktů v magické elixíry
Jessica Serran


Sobota 5. 10.
10.00–13.00
WORKSHOP
1600 Kč
VÍCE

Alchymisté věřili, že mohou proměnit neušlechtilé kovy na zlato. Alchymie byla pokusem proměnit obyčejnou substanci na něco hodnotnějšího. A stejně tak účastníci tohoto workshopu přistoupí ke spotřebnímu zboží nebo jeho obalu, který už je nadbytečný nebo nepotřebný. Přemění je v důmyslný, užitečný a nečekaný předmět – který již není k vyhození, protože získal další život a nový účel.

 

Workshop bude veden v anglickém jazyce.

 

Jessica Serran je umělkyně a koučka. Využívá kresbu a malování k hledání zapomenutých a skrytých částí svého já. Když zrovna sama netvoří, pomáhá ostatním umělcům, aby se chopili svého poslání, tvořili a našli pro sebe tu správnou kariéru. Její schopnost spatřovat v ostatních jejich genialitu v kombinaci s její intuicí a úsudkem, umělcům po celém světě umožňuje (a dává jim k tomu nástroje) vyniknout a stát se umělci, léčiteli a vůdci komunit, kterými mají být.

Udržitelný doplněk z kůže
Mani leather


Sobota 5. 10.
10.00–13.30
WORKSHOP
1100 Kč
VÍCE

Na Brno design days budete mít příležitost vyrobit si vlastní koženou peněženku. 

Na úvod workshopu si představíme různé kůže a materiály a prolétneme aktuální témata spojená se zpracováním kůže a bude samozřejmě i prostor pro vaše otázky. Následně si ukážeme nástroje a techniky, jak s kůží pracovat. Vyberete si materiál a krok za krokem si společně vyrobíme vlastní peněženku. Nakonec doladíme detaily a výrobek nakrémujeme. Podělím se s vámi i o tipy, jak můžete o svůj nový doplněk pečovat, aby vám sloužil dlouho a vypadal stále jako nový.

Workshop bude probíhat v angličtině.

 

Jsem designérka kožených doplňků z Estonska a od roku 2015 žiji v Brně. Tento materiál jsem studovala zhruba 10 let a stal se mojí vášní. V roce 2017 jsem založil svou značku MANi Leather Studio a její koncept jsem založila na využívání odřezků kožedělných továren a zbytků produkovaných módním průmyslem, ale také na experimentování s alternativními materiály jako je například rostlinná kůže. Záměrem je vytvořit doplňky, které vám budou dobře a dlouho sloužit. A to díky výběru materiálů a technologií, který nám umožní je případně znovu rozebrat a vrátit do oběhu cirkulární ekonomiky s minimem odpadu. K vytvoření symbiózy jsou zapotřebí alespoň dva – já, která tvořím, a vy, kterým to není jedno.

Ruční výšivka
Zašívárna


Sobota 5. 10.
10.00–14.00
WORKSHOP
950 Kč
VÍCE

Vyzkoušejte si kombinaci ruční výšivky a tisku na oblečení!

Ruční výšivkou se v Zašívárně zabýváme již více než 3 roky a poslední dobou s ní čím dál častěji  experimentujeme. Naší oblíbenou kombinací je výšivka s ručním tiskem na oblečení (nebo jakýkoliv jiný textil).

Přineste si z domu staré oblečení nebo jiný textil, který chcete trochu ozvláštnit a my vám ho pomůžeme oživit velmi netradičním způsobem.

Naučíme vás potřebné vyšívací techniky a podělíme se s vámi o všechny tipy a triky, jak na pěknou ruční výšivku. Každý účastník dostane na workshopu svou upcyclingovou vyšívací sadu, kterou si po skončení bude moct odnést s sebou. 

Workshop je vhodný pro úplné začátečníky i pro ty, kdo už vyšívat umí a chtěli by zkusit zase něco jiného – vše vás na místě naučíme.

Vyšívat můžete na libovolný donesený textil, nebo si na místě koupit lněné povlaky na polštáře či bavlněná trička, které ušily naše vyšívací babičky.

 

V Zašívárně se zabýváme ruční výšivkou a vyšíváním – navrhujeme moderní vzory, které si člověk může s našimi vyšívacími sadami sám vyšít. Anebo může přijít na jeden z workshopů, které pořádáme. 

Pokud člověk nechce vyšívat, ale chce nějaký náš vyšívaný výrobek (nebo jakoukoliv výšivku dle vlastního návrhu), vyrobí ho pro něj naše spolupracovnice z řad starobních a invalidních důchodkyň – vyšívací babičky.

Autorský špěrk
by.Ann


Sobota 5. 10.
13.30–16.30
WORKSHOP
1800 Kč
VÍCE

Přeneste své nápady pomocí základních technik do jedinečného autorského šperku!

 

Tento workshop je pro všechny, kteří mají chuť tvořit, nebojí se experimentovat a rádi by nakoukli pod pokličku zlatnického řemesla. Naučíte se základní zlatnické techniky,

jako je řezání lupínkovou pilkou, ohýbání, pájení a různé povrchové úpravy kovů. Na konci workshopu si odnesete stříbrný prstýnek vyrobený dle vlastního návrhu.

A pokud vás to tak chytne, že budete chtít i sami pokračovat, můžete si na workshopu zakoupit i materiál na výrobu dalšího šperku.

 

Ako dokonalá jednoduchosť je, ako krásné a elegantné veci môžu byť, keď nie sme zapadnutý v detailoch?

Volám sa Anna Kubicová, som študentkou odboru zlatník, klenotník a zároveň tvorím šperky pod značkou by Ann. Mám rada design, ktorý dokáže osloviť svojimi tvarmi, farbami a dokonalým spracovaním. Mojim želaním je vytvárať šperky, ktoré sa budú dať nosiť každý deň a podtrhnú osobnosť každej ženy, pretože verím, že každá z nás je výnimočná.

Maria Kobelová a Aleš Hnátek
Fashion and jewellery design


Sobota 5. 10.
17.00–17.20
PŘEDNÁŠKA
VÍCE

Tvorba designérky a šperkářky Marie Kobelové se zabývá výrobou a návrhem šperků z drahých kovů, které přesahují do volného konceptuálního umění. Na Brno design days vystoupí společně s Alešem Hnátkem, jehož kolekci můžete vidět i na sobotní přehlídce.

Aleš Hnátek je student UMPRUM, Ateliéru designu oděvu a obuvi pod vedením prof. Liběny Rochové. Věnuje se tvorbě jak oděvu tak obuvi. Nachází inspiraci ve volném umění, určitých momentech i prostředích. Jedná se o jemné věci které upoutají jeho pozornost, řídí se instinktem a zajímá se o propojení umění a módy.

 
Tomáš Pohl
Justmighty


Sobota 5. 10.
17.20–17.40
PŘEDNÁŠKA
VÍCE

Design is a Job

Příběh o tom, že designéři nejsou umělci, ale spíše řemeslníci. A často také živnostníci a podnikatelé. Jak prodat svoji kreativní práci a jak uspět v tvrdém komerčním světě s tak delikátní službou jakou je právě design. A je jedno jestli ten grafický, módní, průmyslový, architektonický nebo digitální. Svůj příběh vám odvypráví Tomáš Pohl, člověk, který kreativu prodává už 7 let a to hned ve 3 českých kreativních studiích.

 
Simona Elsnerová
ELSNER BISTRO


Sobota 5. 10.
17.40–18.00
PŘEDNÁŠKA
VÍCE

Svou neutuchající energií, snahou objevovat neznámé a posouvat hranice známého zformovala v posledních deseti letech hned několik gastronomických projektů, které zaujaly nejen veřejnost, ale také odborné kruhy kolem architektury a designu.

Je spoluzakladatelkou KOISHI restaurant a vinného baru Petit Cru, podílela se na vzniku Lokálu U Caipla na Kozí ulici v Brně a jejím novým počinem je Elsner bistro s vlastní pekařskou a cukrářskou výrobou v památkově chráněném Paláci opata žďárského kláštera na Zelném trhu 10.

Dozvíte se, jak souvisí její provozy s designem, a jako bonus zjistíte, proč snoubit jídlo s vínem… nebo pivem.

 
Alessandro Biasi
A-Lab Milano


Sobota 5. 10.
18.00–18.20
PŘEDNÁŠKA
VÍCE

Zakladatel a kretivní ředitel značky A-Lab Milano se podělí o svůj způsob uvažování nad trendy, identitou i svým pohledem designem jako takový.

 
Tadeáš Podracký
product designer


Sobota 5. 10.
18.40–19.00
PŘEDNÁŠKA
VÍCE

Tadeáš Podracký se ve své tvorbě pohybuje v mnoha vrstvách a disciplínách užitého umění. Rád experimentuje s formou i významem věcí, které spojuje v překvapivé vizuální výsledky. Ve své práci klade velký důraz na filozofii a široké souvislosti, které sděluje ve výtvarně ucelených výsledcích. Ať už pracuje na užitém objektu či volné výtvarné instalaci, vždy ho zajímá problematika vývoje naší kultury a jejího zpětného vlivu na člověka a prostředí, ve kterém žije.

Ve svých řemeslně náročných objektech spojující často několik vysoce odborných řemesel v jeden celek, formuluje otázky a hledá odpovědi na zásadní fenomény lidského bytí, zkoumá do jaké míry je umění přirozenou součástí lidského života a kde už začíná samovolný otisk kultury, která člověka obklopuje. Dlouhotrvající tradice opracovávání tradičních materiálů lidskýma rukama, ve které sledujeme prolínání mezi přírodou a kulturou, autor zobrazuje kreativním procesem založeným na experimentech s formou i obsahovou revizí historických a současných souvislostí.

Tadeáš Podracký pracuje především se sklem, které je většinou esenciální součástí jeho děl, objektů, které přijímají základní archetypální znaky a principy použité ve zcela nových výtvarných řešeních. Autor má za sebou již řadu rozmanitých zkušeností.

Spolupracoval se známými českými sklárnami Moser a Preciosa. Jeho práce jste mohli vidět v galeriích v New Yorku, Miami a nebo Londýně. Spolupracoval s knihovnou YUHANG RONG v Číně. Za svou práci byl též oceněn včetně Czech Grand Design Awards 2014 nebo Award of Architectural Digest Magazine 2015 a další. V současné době dokončuje studium na prestižní Design Academy Eindoven.

 
Ben de Lange
Superimpose Architecture


Sobota 5. 10.
19.00–19.20
PŘEDNÁŠKA
VÍCE

Ben de Lange je spoluzakladatel mezinárodně oceňovaného studia Superimpose Architecture sídlícího v Pekingu a Šanghaji. Jejich studio je charakteristické svým přístupem založeným na spolupráci, různorodých týmech, otevřeností ke sdílení vědomostí a tím, že k designu přistupují v širším kontextu.

 
Kristína Imrichová
Variedo


Sobota 5. 10.
19.20–19.40
PŘEDNÁŠKA
VÍCE

Variedo je mladá slovenská značka, která spojuje design s vášní pro lokální výrobu, kořeny má ostatně v rodinném stolařství. ????‍???? Je možné balancovat mezi zákázkovou a sériovou výrobou?

 
Lio de Bruin
Material designer


Sobota 5. 10.
19.40–20.00
PŘEDNÁŠKA
VÍCE

Designérka z Rotterdamu, která se zaměřuje na materiály, textil a inspiraci pro svou práci hledá v tradičních technikách a řemeslné výrobě. Ke své práci přistupuje intuitivně, zkouší nejrůznější techniky, barvy a materiály. Vždy se navíc snaží objevit jejich skryté možnosti. 

Pro její produkty je charakteristická přítomnost různých struktur a vzorů.

Svým přístupem k materiálům a koncepčním přístupem se snaží inspirovat i všechny ve svém okolí a spolupracuje s celou řadou značek.

 
Fashion showSobota 5. 10.
20.30–22.30
FASHION SHOW
VÍCE

- Theó x Světlana Kulíšková

- BIELA x Queen´s Wood Studio

- Aleš Hnátek

- A-LAB Milano

+ DJ Andels

 
DJ setSobota 5. 10.
22.30–23.59
PÁRTY
VÍCE

Poslední večer festivalu, to se musí oslavit. Bude party, bude bar! DJs oznámíme již brzy.

 
DesignshopOff program
-
DOPROVODNÁ AKCE
VÍCE

Postaráme se o to, abyste z Brno design days neodešli s prázdnou.

 
Výstava studentských pracíOff program
-
VÝSTAVA
VÍCE

Ke zhlédnutí budou desítky projektů studentů středních a vysokých škol, které vybrala odborná porota.