3.6. 10.
2019

Program

Ve čtvrtek 3. 10. 2019 zahájíme festival na opening party a od pátku do neděle se můžete těšit na 16 přednášek, 20 workshopů, dvě večerní fashion show a DJ sety. A když zrovna nebudete nasávat inspiraci na přednáškách českých i zahraničních designérů, můžete si projít výstavu studentských prací nebo vykoupit náš designshop. Program zveřejníme brzy!

Otevřeno: 9:00-23:00

Focení na analog
Polagraph


Pátek 4. 10.
10.00–13.00
WORKSHOP
1100 Kč
VÍCE

Chcete se naučit fotit na film? Klasická nebo-li analogová fotografie zažívá comeback, ale focení na kinofilm není zdaleka tak snadné, jak se může zdát. Ponořte se s námi do tajů klasické „chemické“ fotografie. Vysvětlíme vám princip, ukážeme všechny možné typy fotoaparátů i filmů a rozdíly mezi nimi, abychom se hned na to společně vrhli na samotné focení a ukázali si spoustu tipů a triků, jak s kinofilmem pracovat a fotit, ale také základy jako nastavení expozice.

Workshop povede zkušená fotografka Kristina Odermatt, mimo jiné autorka projektu Film Is Not Dead a dlouholetá fotografka Polagraphu. Naučíme vás pracovat s analogovou zrcadlovkou, ale přinést si můžete i vlastní fotoaparát.

 

Polagraph je malá fotografická galerie a obchod, kde si můžete vyzkoušet polaroidové foťáky, půjčit si je, nebo si je rovnou koupit, pořádáme zde výstavy, workshopy a besedy o fotografii.

Polaroid není jen fotoaparát, je to spíše životní styl. Je to instantní svět, instantní život. A my ho chceme žít naplno! Snažíme se šířit tuhle úžasnou technologii dál, vzájemně se
obohacovat o povedené úlovky a předávat si rady a tipy.

Jak na design od nápadu až k produktu či službě
Lighting Beetle*


Pátek 4. 10.
10.00–13.00
WORKSHOP
650 Kč
VÍCE

Všichni chtějí inovace a každý hledá způsob, jak je vytvářet. Poznejte a naučte se nástoje a metody, které dají vašemu designu nový rozměr. Ať už jde o fyzický produkt, mobilní appku nebo design služby. Je to o správném mindsetu, nástrojích, metodách a taky prostředí, které podporuje svobodu experimentovat.

Na workshopu si vyzkoušíte Lean Service Creation (LSC) – systematický přístup k návrhu služeb a produktů. LSC stojí na základech metody Lean, design thinking a agilním přístupu. S využitím sady posterů (LSC canvasů) se naučíte vydefinovat svůj businessový cíl, zákazníka či experimenty na ověření svých hypotéz.

A na závěr si ukážeme, jak toto uvažování přenést do každodenního života s vaším týmem nebo klientem. Workshop bude postavený na zkušenostech z digitálního i offline prostředí – od mobilních aplikací pro mileniály po udržitelnou značku oblečení, inovativní bankomaty až po multižánrovou konferenci nebo benefity ve zdravotní pojišťovně.

Domů si odnesete i praktický handout k LSC přístupu.

 

Lighting Beetle * (LB *) je největší UX studio na Slovensku. Pomáhá firmám přiblížit se zákazníkovi. Svůj přístup zakládají  na výzkumu: nedomnívají se, ale testují. Jejich různorodý tým tvoří asi 40 všestranných odborníků, kteří se věnují zákaznickému výzkumu, testování použitelnosti, prototypování, vizuálnímu designu a front-end developmentu. Více na www.lbstudio.sk.

Ruční šití sešitu
Paperlovers


Pátek 4. 10.
13.30–16.30
WORKSHOP
450 Kč
VÍCE

Na Paperlovers workshopu vás naučíme techniku ručního šití sešitu. Sešit bude z recyklovaného papíru, obálek a bavlnek na sešití budete mít hned několik, takže si určitě vyberete svou ideální kombinaci! Také se postaráme, aby byl sešit jedinečný i místem, kde našimi společnými silami vznikne. To si ale nechápe jako překvapení. Těšíme se, že si odnesete krásný sešit, zážitek a novou dovednost.

 

Jsme dvě, Veronika a Linda. Spojila nás touha vytvořit něco jedinečného a krásného. Díky našim odlišnostem jsme si navzájem kritikou i oporou, a nebojíme se tak experimentovat a hledat nové cesty využití papíru. Klademe důraz na klasické vazby a řemeslné zpracování, protože pro nás není papír jen materiál, pro nás je papír příběh.

Vlastní potisk
Brno tiskne


Pátek 4. 10.
13.30–16.30
WORKSHOP
700 Kč
VÍCE

Přijďte si s námi vyzkoušet potisk látky následující technikou: 

1. Technika tisku z výšky: tisk z výšky je obdobný principu razítka. Na tento tisk není třeba tiskařského lisu, jen vlastní síly.

2. Materiálové tiskové matrice a frotáž: princip spočívá v přiložení látky na reliéf. Rovnoměrným přejížděním válečku s barvou po celé ploše zakrytého reliéfu je vytvořen jeho otisk.  

3. Sítotisk pomocí papírových šablon: na látku budeme tisknout pomocí síta. Z tenkého papíru vytvoříme šablony, kterými části síta vymaskujeme.   

Co si odnesete? Potisklý kus oblečení nebo látky, vlastnoručně vyrobená razítka. 

Jsme tři: Klára, Lucie, Beáta a stojíme za nově vznikajícím projektem Brno tiskne.

Brno tiskne je otevřená sítotisková dílna. Přes léto jsme vyladily detaily a nyní spouštíme první kurzy sítotisku! Přihlaste se na jeden z našich víkendových workshopů, a nebo se přijďte podívat přímo za námi v otevřených hodinách pro veřejnost. Beáta stojí za dílnou Brno šije, která je už pátým rokem přístupná volně i v rámci kurzů. Teď nabízíme nadšencům do šití možnost potisknout si látky vlastními motivy. Klára a Lucie pracují jako grafické designérky a myslí si, že je potřeba vrátit oboru rukodělný přesah. Najdete nás v Brně, na Pekařské 76, ve dvoře, pod křídly sociálního reactoru Distillery.

Proces tvorby loga a malého brandingu
Justmighty


Pátek 4. 10.
13.30–17.30
WORKSHOP
700 Kč
VÍCE

Projděte si s námi, jak postupovat při tvorbě brandingového projektu, zejména pak samotného loga. Na reálném příkladu vám ukážeme, jak získat od klienta všechny potřebné informace o jeho projektu a jak si s těmito informacemi poradit. Provedeme vás jednotlivými fázemi samotného procesu tvorby značek od vstupních konzultací přes tvorbu moodboardů, konceptů, prvních verzí až po samotnou finalizaci a odevzdání dat. Dáme Vám také doporučení na kvalitní zdroje a software.

Během workshopu si společně s námi vytvoříte malý brandingový projekt pro fiktivního klienta. Co nestihnete na samotném workshopu s námi pak můžete s naší konzultací dokončit ve volném čase. Workshop doporučujeme pro lidi se zájmem o tvorbu vizuálních identit a základní znalostní práce s grafickými programy. Workshopem vás provedou majitel agentury Justmighty Tomáš Pohl a creative director Miroslav Budiš.

 

 

Justmighty je strategická, designová a marketingová agentura. Tvoříme značky a kreativní kampaně. Jsme jednou z největších brněnských agentur a máme za sebou realizace pro značky jako je Škoda Auto, Kiwi, Eset, Bylinky, netbox a mnoho dalších.

Společně vytváříme značky a marketingové strategie, která fungují a mají smysl. Neděláme jeden projekt za druhým a každému věnujeme maximum času a úsilí. Více nás můžete poznat na www.justmighty.cz.

Karel Matějka
Product designer


Pátek 4. 10.
17.00–17.20
PŘEDNÁŠKA
VÍCE

Karel Matějka se vždy jako produktový designér zajímal o hlubší souvislosti vytvářených produktů s prostředím, ve kterém je jejich majitelé využívají. Zprvu tvořil nábytek, sportovní potřeby i jiné další objekty, později se ale zapojil i do architektury a interiérového designu.

Práce Karla Matějky reprezentuje čistotu a jednoduchost linie. Rád kombunuje různé druhy techonolgií a materiály, které realizacím poskytují neobyčejné emocionální funkce a vlastnosti.  

 
Hanna Aufner
ViA


Pátek 4. 10.
17.20–17.40
PŘEDNÁŠKA
VÍCE

Podělí se o své zkušenosti a o ponaučení, které si studio ViA odneslo ze svých projektů – že velké nadšení může nahradit velké rozpočty a zformovat nový sociální design, který nám může poskytnout řešení pro udržitelnou budoucnost.

 

ViA je mladé rakouské studio, které úzce spolupracuje se svými „spojenci“ (dříve známými pod pojmem „klienti“). Věří, že architektura nesmí být ničím, co si prostě můžete, nebo nemůžete dovolit. Vidí ji spíše jako pomůcku při realizování sociálně motivovaných projektů a řídí se heslem „make utopia great again“.

Filip Koubek
Motionlab


Pátek 4. 10.
17.40–18.00
PŘEDNÁŠKA
VÍCE

Co jsou to personalizovaná videa a jak vám můžou zjednodušit život?

 

 

Filip Koubek před šesti lety založil úspěšné motion design studio Motionhouse, které má za sebou stovky projektů a pár vlastních virálních videí. Aktuálně se věnuje hlavně svému startupu Motionlab, cloudové platformě, která způsobila revoluci v personalizaci video obsahu a získala řadu ocenění. V globální soutěži SWCS se Motionlab stal nejlepším startupem v regionu V4 a probojoval do finále v Silicon Valley mezi top 40 startupů z 30 000 přihlášených. 

 

Trikaya
Development a investice


Pátek 4. 10.
18.00–18.20
PŘEDNÁŠKA
VÍCE

Realitní skupina Trikaya podniká v oblasti výstavby a investic do brněnských nemovitostí. Původně se věnovala čistě developmentu rezidenčních budov, v současné době společnost realizuje také výstavbu administrativních budov a investice do velkých obchodních center. A právě kvůli poslednímu zmíněnému nemůže chybět u toho, když budeme probírat retail ze všech možných stran.

 
Michal Vlček
Vehicle designer


Pátek 4. 10.
18.40–19.00
PŘEDNÁŠKA
VÍCE

Michal Vlček působí v Praze a v Londýně a specializuje se na automotive design. Mezi jeho klienty patří například McLaren, BMW nebo TVR.

 
David Krátký
Wolt


Pátek 4. 10.
19.00–19.20
PŘEDNÁŠKA
VÍCE

Čas tráví převážně cestováním a fotkou. Žije v Praze, odkud se taky stará o marketing Woltu pro Českou republiku a Slovensko. Snaží se zaměřovat na budování zajímavých značek u nás, udržitelně a s úsměvem na tváři.

 
Lukáš Látal
4pokoje


Pátek 4. 10.
19.20–19.40
PŘEDNÁŠKA
VÍCE

Milovník espressa, aperitivů, Vespy, zkrátka všeho s apeninským přívlastkem. Spolumajitel 4pokojů a dlouholetý velezkušený barman. Přednedávnem se rozhodl vyšlapat si cestičku k jídlu a stal se 4pokojovým šéfkuchařem. Je to unikátní pojetí šéfkuchaře, na které v mnoha podnicích nenarazíte. Tenhle šéfkuchař totiž nevyniká odborností, ale tvoří most mezi kuchyní a ostatními částmi podniku, dává kolegům prostor k tvorbě a stará se o to, aby kuchyně byla open-minded místem. A taky umývá nádobí.

 
Design AwardsPátek 4. 10.
20.30–20.50
PROGRAM
VÍCE

Vyhlásíme vítěze studentské soutěže i výsledky hlasování o nejlepší výlohu.

 
Fashion showPátek 4. 10.
20.50–22.30
FASHION SHOW
VÍCE

- Ekotextil SŠUD

- Romana Lidiaková

- Marie Mukařovská

- Hana Kubešová

+ Dj PDCH for fashion show!

 
Brno design days Party
Kabinet múz


Pátek 4. 10.
22.30–23.59
PÁRTY
VÍCE

Bude party, bude bar! DJs oznámíme již brzy.

 
DesignshopOff program
-
DOPROVODNÁ AKCE
VÍCE

Postaráme se o to, abyste z Brno design days neodešli s prázdnou.

 
Výstava studentských pracíOff program
-
VÝSTAVA
VÍCE

Ke zhlédnutí budou desítky projektů studentů středních a vysokých škol, které vybrala odborná porota.